Teksta izmērs
Sestdiena, 13 Augusts 2016 08:49

ALAs valdes nemainīgā nostāja ASV priekšvēlēšanu gaitā

Vērtēt šo ziņu
(1 Balsot)

Godātie ALAs biedri un tautieši ASV!

Šī gada 23. jūlijā, paužot bažas par ASV polītiķu aizvadītajos mēnešos paustajiem izteikumiem par NATO un ASV gatavību garantēt Austrumeiropas drošību, Amerikas latviešu apvienība nāca klajā ar paziņojumu sabiedrībai un presei, kuŗā mēs izteicām organizācijas vēsturisko atbalstu stiprām transatlantiskajām saitēm un NATO kā Eiropas drošības un miera garantam. ALAs paziņojumā mēs paudām valdes nosodījumu tiem ASV polītiķu izteikumiem, kas apšauba ASV starptautiskās saistības un norādījām, ka taisnība nav viņu pusē. ALA arī aicināja savus biedrus kontaktēties ar polītiķiem un skaidrot Baltijas valstu drošības jautājumus. Vissvarīgākais – mēs centāmies skaidrot, kāpēc starptautiskā iesaiste ir nozīmīga ASV nacionālajām un drošības interesēm, nenostājoties neviena kandidāta pusē.

Mūsu sabiedrības un ALAs biedru lielākā daļa piekrita valdes ieņemtajai nostājai. Bet bija arī cilvēki, kas izteica kritiku, ka mūsu pozīcija ir slēpts uzbrukums Republikāņu partijas kandidātam uz ASV valsts prezidenta amatu un maskēts atbalsts demokratiem. Savukārt, citi izteica kritiku, ka ALA neuzliek pietiekošu spiedienu Latvijas valdībai piešķiŗt divus procentus no iekšzemes kopprodukta valsts aizsardzībai, kā to prasa NATO dalības noteikumi.

Neviena no šīm reakcijām nebija pārsteidzoša vai negaidīta ALAs valdei. ALAs valdes vienpadsmit locekļi nāk no dažādām ASV pavalstīm un pārstāv dažādas paaudzes – visi ir aktīvi latviešu sabiedrībā un zina, ko tauta domā. Pats personīgi kā ALAs priekšsēdis esmu apciemojis vismaz duci ASV latviešu centru, kā arī latviešu centru “Gaŗezers” Mičiganā un Katskiļu nometni Ņujorkas pavalstī. Mēs saprotam latviešu sabiedrības uzskatus un esam pārliecināti, ka sabiedrība kopumā uzticas ALAs valdei, kas tiek demokratiski ievēlēta ALAs ikgadējā kongresā.

Aizvadītajā nedēļā ALA saņēma publiski izplatītu aicinājumu, kas pieprasīja, lai ALA šajā priekšvēlēšanu kampaņā atsakās no savas tradicionālās partejiskās neitrālitātes un kā organizācija ASV prezidenta vēlēšanās norobežojas no vienas un atbalsta otras partijas kandidātu.

Jautājums, ko pārrunājam aizvadītās nedēļas laikā ar ALAs valdi, – vai ALAi kā organizācijai vajadzētu, pakļaujoties vienas sabiedrības daļas aicinājumam, riskēt ar savu legālo statusu un pārkāpt līdzšinējo neitrālitāti, paužot atbalstu vienas partijas kandidātam? Atbilde ir vienkārša: ņemot vērā mūsu bezpeļņas organizācijas 501 c (3) statusu ASV, ALA, nepārkāpjot likumu, nevar atbalstīt polītiskos kandidātus un iesaistīties polītisko partiju cīņās.

Protams, ALAs valde varētu lauzt organizācijas 65 gadu ilgo partejiskās neitralitātes tradiciju, bet ir skaidrs, ka tam būs gan tālejošas polītiskas, gan financiālas sekas. ALAs biedru vidū ir dažādu polītisko uzskatu cilvēki, un mums ir jāspēj stāvēt pāri partiju polītikai, iestājoties par Latvijas un latviešu tautas interešu aizstāvību visu partiju platformās.

Nav arī noslēpums, ka ALAs, tāpat kā citu ASV bezpeļņas organizāciju atbalstītāji, atvelk savus ziedojumus, pildot ASV nodokļu deklarācijas. Tā ir viena no galvenajām privilēģijām, ko ASV valdība piešķiŗ bezpeļņas organizācijām apmaiņā pret neiejaukšanos partiju cīņās.

Gadu gaitā saņemtie ziedojumi un testamentārie novēlējumi ir padarījuši ALA par vienu no turīgākajām un ietekmīgākajām latviešu sabiedriskajām organizācijām pasaulē. Ziedotāju atbalsts palīdz mums financēt tādas ļoti vērtīgas, bet dārgas programmas, kā “Sveika, Latvija!” un jaunuzsākto prakses programmu jauniešiem “Pavadi vasaŗu Latvijā”. Gadu gaitā ALA arī ir saņēmusi un tālāk nodevusi vairāk nekā trīs miljonus dolaru ziedojumos lielām un maznodrošinātām ģimenēm Latvijā, kā arī studentu stipendijām “Sadarbība ar Latviju” nozares ietvaros. Un, protams, ALAs līdzekļi tiek lietoti arī Informācijas nozares darbam, lai paustu ASV latviešu nostāju polītiskajos jautājumos. Jāatceras, ka ALA kopā ar PBLA izdeva apmēram $500 000, atbalstot NATO paplašināšanu.

Daži no jums varētu jautāt, vai ALAs valde nav pārlieku piesardzīga, – vai ASV iestādes vispār pamanīs, ka mēs izsakām atbalstu kādam polītiskajam kandidātam? To nevaram zināt, bet valdes locekļi ir atbildīgi ASV likumu priekšā, kuŗus mēs kā organizācija respektējam un ievērojam. Mēs nepārkāpsim likumus cerībā, ka netiksim pieķerti!

Pieslienoties vienai polītiskajai partijai, mēs ne tikai apdraudam savu juridisko statusu, bet arī riskējam sašķelt ALAs biedrus un latviešu sabiedrību kopumā. ALA vēsturiski ir bijusi bezpartejiska organizācija, līdzīgi kā citas etnisko kopienu organizācijas ASV. Mēs esam strādājuši gan ar republikāņiem, gan ar demokratiem. Vai, piemēram, Latvijas valdība ir izteikusi atbalstu vienam vai otram kandidātam? Protams, nē! Viņi saprot, ka būs jāstrādā un jāsadarbojas ar nākamo ASV prezidentu neatkarīgi no tā, kuŗu partiju viņš vai viņa pārstāv. Lai arī republikāņu partijas kandidāta izteicieni var likties satraucoši, – mums tomēr uzmanīgi jāieklausās to saturā, jo īpaši, kas attiecas uz Eiropas atbildību savas drošības stiprināšanā un aizsardzības budžeta palielināšanu līdz diviem procentiem NATO noteiktajā apmērā.

Apzinoties situācijas nopietnību, ALA sadarbībā ar Apvienoto baltiešu komiteju turpinās mērķtiecīgi un intensīvi strādāt, lai vairotu ASV prezidenta amata kandidātu, ASV kongresmeņu un sabiedrības zināšanas un izpratni par Baltijas reģionu un Eiropas drošības jautājumiem. Mēs arī aicinām ALAs biedrus būt polītiski aktīviem, domāt un iestāties par Latvijas un Baltijas valstu interesēm. Mūsu oriģinālais vēstījums 23. jūlijā skaidri izklāstīja, par ko ALAs valde uztraucas un kam mēs aicinām ALAs biedrus pievērst īpašu uzmanību šajā priekšvēlēšanu periodā.

Šīs ir, iespējams, pašas haotiskākās vēlēšanas ASV modernajā vesturē, un zināmā mērā tās illustrē pašreizējo nestabilitāti pasaulē, ko izraisījis militāro konfliktu uzliesmojums Tuvajos Austrumos, Krievijas agresija Ukrainā, terorisma draudi, bēgļu krize Eiropā, Lielbritānijas balsojums par izstāšanos no Eiropas Savienības utml. Bet pievienoties pasaules haosam, salaužot Amerikas latviešu apvienības 65 gadu gaŗumā pārbaudītos principus un pārkāpjot ASV likumus, man šķiet bezatbildīgi un pretēji organizācijas interesēm, kuŗas katrs valdes loceklis pirms ievēlēšanas amatā ir solījis godāt, respektēt un turēt pirmajā vietā.

Kā ALAs priekšēdis iesaku “nestrebt karstu” un sekot Džefersona padomam, ka virsroku ņems tas, kuŗš saglabās vēsu prātu un būs nesatricināms jebkuŗos apstākļos!

Pēteris Blumbergs
ALAs valdes priekšsēdis

 

 

Amerikas Latviešu Apvienība 

AMERIKAS LATVIEŠU APVIENĪBA
American Latvian Association in the United States, Inc.

400 HURLEY AVENUE
ROCKVILLE, MD 20850-3121
TEL: (301) 340-1914; FAX: (301) 340-8732

www.alausa.org

 

 

  Ja  kontaktēsiet, lūdzu, atsaucieties uz portālu: www.arhivs.latviesiamerika.com

 

 

Lasīts 2923 reizes Pēdējo reizi rediģēts Sestdiena, 13 Augusts 2016 08:51

Ziņas Amerikā un Kanādā

  • 1
  • 2
  • 3

Iespēja atjaunot Latvijas Republikas pasi Floridā, Fort Lauderdale.

09-03-2019 Ziņas Amerikā un Kanādā

Iespēja atjaunot Latvijas Republikas pasi Floridā, Fort Lauderdale.

Latvijas vēstniecība ASV ziņo par iespēju atjaunot vai pieprasīt Latvijas Republikas pasi un/vai personas apliecību (eID karti) Floridā, Fort Lauderdale  2019. gada 5. un 6.aprīlī. Pieņemšana notiks: Viesnīcā “Courtyard by Marriott Ft. Lauderdale/North” Adrese:...

Lasīt vairāk

Latvijas 100 gadei veltīts reklāmas plakāts uz 465 šosejas Indianapolē.

09-11-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Latvijas 100 gadei veltīts reklāmas plakāts uz 465 šosejas Indianapolē.

Par godu Latvijas simtgadei, Indianapoles latviešu organizācijas izkārtoja reklāmas plakāta uzlikšanu I-465 šosejas malā.  Plakāts aicina visu Indianapoli svinēt simtgadi kopā ar latviešiem. Zīme atrodas Indianapoles ziemeļu pusē, braucot pa I-465...

Lasīt vairāk

Ročesteras latvieši plaši atzīmē Latvijas simtgadi

06-11-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Ročesteras latvieši plaši atzīmē Latvijas simtgadi

Ročesterā šoruden notiek vairāki pasākumi, lai atzīmētu Latvijas simtgadi – katru mēnesi sākot ar septembri ir iespēja svinēt kopā ar vietējām organizācijām. Pirmais pasākums septembrī bija Daugavas Vanagu apvienības Ročesterā organizētā...

Lasīt vairāk

Sv.Pētersburgas Latviešu Biedrības ziņas un sarīkojumu KALENDĀRS /2018.g.11./

05-11-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Sv.Pētersburgas Latviešu Biedrības ziņas un sarīkojumu KALENDĀRS /2018.g.11./

Sv. Pēterburgas Latviešu Biedrības izdevums.1705 – 9th Avenue North, St.  Petersburg, FL 33713-7136; ZIŅAS lasiet šeit:   Sarīkojumu KALENDĀRS Sv. Pēterburgas Latviešu Biedrības izdevums.   1705 – 9th Avenue North, St.  Petersburg, FL 33713-7136;...

Lasīt vairāk

Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzes - Baznīcas ZIŅAS- 2018.g.novembris

02-11-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzes - Baznīcas ZIŅAS- 2018.g.novembris

Ziņas no Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzes. Baznīcas ZIŅAS - 2018.gada novembris Lasiet Ziņas šeit ...   www.dcdraudze.org  Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzeThe Latvian Evangelical Lutheran Church of Washington, D.C.400 Hurley Avenue, Rockville, MD...

Lasīt vairāk

Latvijas konsulāts Ņujorkā- Apkārtraksts 2018.11.- Latvian Events in New York

01-11-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Latvijas konsulāts Ņujorkā- Apkārtraksts 2018.11.- Latvian Events in New York

  Latvijas konsulāts Ņujorkā www.latvia-newyork.org Latvia's 100th birthday is just around the corner ... "Welcome to Mercy" - IFC Cinemas, NYC, opens November 2, 2018 From the producer of THE OTHERS and SCREAM…. When an...

Lasīt vairāk

ALAs Infogramma- oktobris 2018

25-10-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

ALAs Infogramma- oktobris 2018

ALAs Infogramma - oktobris 2018 Ievēlēta Latvijas 13. Saeima Uz vietām 13. Saeimā kandidēja 16 saraksti. Vēlētāju uzticību ieguva septiņas partijas – Saskaņa (23 mandāti), KPVLV (16 mandāti), Jaunā konservatīvā partija...

Lasīt vairāk

Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda - oktobris 2018

25-10-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda - oktobris 2018

  Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda Oktobris 2018     FALL HEALTH TIPS   "As the days get shorter and the temperatures drop, change is in the air. That's what makes fall a great time for...

Lasīt vairāk

Būt kopā Latvijas simtgades gadā!

04-10-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Būt kopā Latvijas simtgades gadā!

Reiz senos laikos, kad mūsu vēl nebija, Dieviņš nolēma veidot pasauli. Pasauli, kurā nav karu, nav naida, nav varas. Pasauli, kurā visi viens otru mīlēja, kur saule katru rītu ausa...

Lasīt vairāk
Prev Next Lapa: