Teksta izmērs
Piektdiena, 22 Jūlijs 2016 14:19

ALAs paziņojums ASV latviešiem priekšvēlēšanu situācijā

Vērtēt šo ziņu
(2 balsis)

ALA ietur neitrālu nostāju ASV priekšvēlēšanu gaitā, kategoriski iestājas par transatlantisko saišu saglabāšanu un veicināšanu starp ASV un Eiropas Savienību, NATO vienotības un aizsardzības spēju stiprināšanu.

Aizvadītajās dienās priekšvēlēšanu cīņu gaisotnē vairāki ievērojami ASV polītiķi ir izteikuši šaubas par Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) nozīmi pasaules drošības sistēmā un ar saviem izteikumiem sējuši šaubu sēklu allianses dalībvalstu vadītajos un sabiedrībā par ASV gatavību nodrošināt kollektīvās aizsardzības principus.

Amerikas latviešu apvienība, pārstāvot ap 100 000 latviešu izcelsmes iedzīvotājus ASV,  kategoriski nosoda šādus bezatbildīgus izteikumus, kas ir pretrunā ar ASV nostāju vairāk nekā pusgadsimta gaŗumā un liek apšaubīt mūsu valsts gatavību būt pasaules drošības struktūras pamatakmenim. ALA iestājas par spēcīgu transatlantisko sadarbību un ASV aktīvu dalību NATO.

Amerikas Savienotās Valstis vienmēr ir bijušas brīvās un demokratiskās pasaules līdere un tādai tai ir jāpaliek! Aktīva, mērķtiecīga un konsekventa ASV rīcība starptautiskajā vidē ir palīdzējusi novērst Otrā pasaules kaŗa rezultātā notikušo pretlikumīgo neatkarīgu valstu inkorporāciju Padomju savienības sastāvā un palīdzējusi miljoniem cilvēku atbrīvoties no komūnisma važām, kā arī atjaunot Baltijas valstu un daudzu citu valstu tiesības uz neatkarību un vietu Eiropas demokratisko valstu saimē.

Neaizmirsīsim, ka ASV iesaiste pasaules polītikā nodrošina arī amerikāņus ar pārticību un mieru. Saprotams, ka ASV nodokļu maksātāji iegulda pamatīgus līdzekļus ASV militārajā sektorā, bet ir neiespējami izvērtēt, no cik konfliktiem un kaŗiem esam paglābti, pateicoties NATO izveidei un ASV vadošajai lomai šajā starptautiskajā drošības organizācijā! Izvairīšanās no starptautisko atbildību ievērošanas radīs vakuumu starptautiskajā drošības sistēmā, ko izmantos tādi avantūriskas ārpolītikas īstenotāji kā Krievija, un tas būtu pretrunā ar ASV nacionālpolītiskajām un drošības interesēm.

ASV loma, stabilizējot pasaules kārtību, ir tikai nākusi par labu visai globālajai ekonomikai. Starptautiskais valūtas fonds aprēķinājis, ka ASV vadošā loma  pasaules ekonomikā un starptautiskās drošības sistēmā ir veicinājusi pasaules ekonomikas izaugsmi, kas 70 gadu laikā kopš Otrā pasaules kaŗa lēšama no pieciem līdz 70 triljoniem ASV dolāru. Grūti iedomāties, kā nestabilitāte pasaulē un ASV pašizolācija veicinātu tālāko pasaules un ASV ekonomisko izaugsmi.

ASV un Latvijai ir ilga sadarbības vēsture. Tā ir jāsaglabā un jāturpina. Divdesmit piecos gados, kopš ASV un Latvija atjaunojusi savas diplomātiskās attiecības, abas valstis ir turpinājušas stiprināt sadarbību gan polītikā, gan ekonomikā, gan kultūrā, būvējot to uz pamatiem, ko ielika ASV Baltijas valstu okupācijas neatzīšanas polītika. ALAs dibinātāji palīdzēja veidot šo nelokāmo nostāju. ASV polītikas maiņa NATO un Eiropas drošības jautājumos nozīmētu atkārtot vēstures kļūdas.

Kopš neatkarības atgūšanas Latvija ir uzturējusi un attīstījusi demokratiskās vērtības un brīvu tirgu – Latvijai ir tās pašas vērtības kā Amerikai, tiecoties pēc brīvas, drošas un nedalāmas, uz demokrātiskām vērtībām balstītas Eiropas izveidi. Tāpēc  Latvija ir uzticama partnervalsts ASV un  arī Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts.

Latvija saprot savas atbildības NATO struktūrā un Latvijas kaŗavīri ir atbalstījuši ASV un NATO gan Afganistānā, gan Irākā, gan citos karstajos pasaules punktos pasaulē. Latvijas karavīri ir cīnījušies un krituši plecu pie pleca ar ASV kaŗavīriem. Pārdzīvojuši smagu ekonomikas satricinājumu, ko izraisīja ASV aizsākusies ekonomikas krize, Latvija pēdējo gadu laikā ir mērķtiecīgi palielinājusi savu aizsardzības budžetu vidēji par 40% gadā, un sasniegs divus procentus no iekšzemes kopprodukta 2018. gadā.

ALA vienmēr ir bijusi polītiski neitrāla organizācija, atspoguļojot mūsu biedru un ASV latviešu  polītiskās izvēles brīvību. Šādu pozīciju mēs arī turpināsim ieturēt. Savos 65 darbības gados ALA ir sadarbojusies ar daudziem prezidentiem un ASV administracijām no abām partijām. Gan ar republikāņiem un prezidentu Džordžu Bušu, kuŗa gādībā Baltijas valstis tika uzņemtas NATO, gan ar demokratiem un prezidentu Bilu Klintonu, izstrādājot un parakstot “ASV – Baltijas Chartu” 1990s gados, un kurš pie Brīvības pieminekļa Rīgā izteica nelokāmu un nemainīgu ASV atbalstu Latvijas un Baltijas valstu brīvībai un neatkarībai.

Arī šī rudens vēlēšanās mēs kā sabiedriska organizācija ievērosim partejisku neitralitāti un nepaudīsim atbalstu kādam konkrētam kandidātam, bet strādāsim, lai izglītotu un informētu nākamo ASV prezidentu par Latvijas un Baltijas valstu centieniem, bažām un tiekšanās pēc starptautiskās drošības un miera Eiropā.

ALA ir pārliecināta, ka Latvijas stāsts un vērtības ir svarīgas ASV un ticam, ka Baltijas valstis ir vēstures “pareizajā pusē”. Mēs ceram, ka nākamais ASV prezidents rīkosies pēc sirdsapziņas un nelauzīs ASV starptautiskās saistības un solījumus, kas var draudēt ar starptautiskās drošības sistēmas sabrukumu.

ALA aicina savus biedrus jau tagad sākt uzrunāt ASV prezidenta amata kandidātus un stāstīt Latvijas stāstu, tā lai mēs droši un bez bažām varam sagaidīt un svinēt Latvijas simtgadi brīvā, drošā un neatkarīgā Latvijā!

Pēteris Blumbergs
ALAs valdes priekšsēdis

 

ALA Position Statement in Regard to US Pre-Election Campaign Rhetorics

In recent days, prominent politicians have called into question American commitments to NATO and the concept of international engagement.  The board of the American Latvian Association, representing 100,000 Americans of Latvian descent, strongly objects to these proposed policies.  

ALA supports a robust transatlantic relationship and unwavering American commitment to the NATO alliance.  We believe that American global engagement benefits us as Americans by ensuring peace and prosperity.   And engagement abroad helps those in foreign countries achieve and maintain political and economic freedom.  American leadership helped free millions from the chains of communism, including the citizens of Latvia, and gave them a new voice in the world. 

To be sure, we American taxpayers make a substantial investment in our military and ALA understands that the American commitment to international organizations may at times appear disproportionately high.   But it is impossible to quantify the resources and lives saved, and the wars and conflicts avoided, because of this preparedness and leadership.   A withdrawal from global engagement could create vacuums soon filled by non-democratic regimes that would operate counter to U.S. national-security interests.   

Further, America’s role in stabilizing the international order has benefited our citizens by growing world economic output, as measured by the IMF, from $5 trillion to $70 trillion in the 70 years since the end of World War II.   It is difficult to imagine Wall Street or Main Street benefiting from instability and isolation.  That is why we conclude that engagement is good for America and the global community.

The United States and Latvia have an enduring relationship that should be safeguarded and preserved.  In the 25 years since the formal restoration of Latvian-U.S. relations, the two countries have continued to cement their political, economic, and cultural relations, building on a foundation sealed by the U.S.’s brave and steadfast policy on non-recognition of the Soviet annexation of the Baltics. 

Since regaining its independence, Latvia has embraced democracy and the open market and its success and potential embodies the shared vision of a Europe whole and free.   The Latvian military has been a reliable partner by deploying troops to conflict zones such as Afghanistan, Iraq and Somalia in direct support of U.S. and NATO-led missions and operations.  Latvia takes its security seriously and is increasing its military spending by 40% annually, despite still recovering from the global financial crisis of 2008, to meet the obligatory NATO threshold of 2% GDP by 2018.  Perhaps most importantly, it acts as NATO’s window to the East,  helping American policymakers understand the complex region.  

ALA has always been a non-partisan organization, reflecting the diversity of its membership.   ALA has maintained excellent working relationships with many presidential administrations and with both parties in Congress including Republicans such as George W. Bush and John McCain and Democrats Bill Clinton and Robert Byrd.   And we will continue to remain neutral in 2016 by not endorsing a presidential candidate but intend to educate the nominees about the Baltic States, their regional concerns, and the benefits of vibrant international relations.

Latvia respects and highly values its NATO alliance with the United States.  The Latvian people’s suffering through World War II and the Soviet occupation has taught them the value of freedom and the price to be paid to maintain that freedom. ALA encourages its members to reach out to the presidential nominees and share Latvia’s story and explain why continued American engagement benefits Americans and the world.

Pēteris Blumbergs
President,
American Latvian Association

 

 

AMERIKAS LATVIEŠU APVIENĪBA
American Latvian Association in the United States, Inc.

400 HURLEY AVENUE
ROCKVILLE, MD 20850-3121
TEL: (301) 340-1914; FAX: (301) 340-8732

www.alausa.org

 

 

  Ja  kontaktēsiet, lūdzu, atsaucieties uz portālu: www.arhivs.latviesiamerika.com

 

 

Lasīts 3342 reizes Pēdējo reizi rediģēts Piektdiena, 22 Jūlijs 2016 14:21

Ziņas Amerikā un Kanādā

  • 1
  • 2
  • 3

Iespēja atjaunot Latvijas Republikas pasi Floridā, Fort Lauderdale.

09-03-2019 Ziņas Amerikā un Kanādā

Iespēja atjaunot Latvijas Republikas pasi Floridā, Fort Lauderdale.

Latvijas vēstniecība ASV ziņo par iespēju atjaunot vai pieprasīt Latvijas Republikas pasi un/vai personas apliecību (eID karti) Floridā, Fort Lauderdale  2019. gada 5. un 6.aprīlī. Pieņemšana notiks: Viesnīcā “Courtyard by Marriott Ft. Lauderdale/North” Adrese:...

Lasīt vairāk

Latvijas 100 gadei veltīts reklāmas plakāts uz 465 šosejas Indianapolē.

09-11-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Latvijas 100 gadei veltīts reklāmas plakāts uz 465 šosejas Indianapolē.

Par godu Latvijas simtgadei, Indianapoles latviešu organizācijas izkārtoja reklāmas plakāta uzlikšanu I-465 šosejas malā.  Plakāts aicina visu Indianapoli svinēt simtgadi kopā ar latviešiem. Zīme atrodas Indianapoles ziemeļu pusē, braucot pa I-465...

Lasīt vairāk

Ročesteras latvieši plaši atzīmē Latvijas simtgadi

06-11-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Ročesteras latvieši plaši atzīmē Latvijas simtgadi

Ročesterā šoruden notiek vairāki pasākumi, lai atzīmētu Latvijas simtgadi – katru mēnesi sākot ar septembri ir iespēja svinēt kopā ar vietējām organizācijām. Pirmais pasākums septembrī bija Daugavas Vanagu apvienības Ročesterā organizētā...

Lasīt vairāk

Sv.Pētersburgas Latviešu Biedrības ziņas un sarīkojumu KALENDĀRS /2018.g.11./

05-11-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Sv.Pētersburgas Latviešu Biedrības ziņas un sarīkojumu KALENDĀRS /2018.g.11./

Sv. Pēterburgas Latviešu Biedrības izdevums.1705 – 9th Avenue North, St.  Petersburg, FL 33713-7136; ZIŅAS lasiet šeit:   Sarīkojumu KALENDĀRS Sv. Pēterburgas Latviešu Biedrības izdevums.   1705 – 9th Avenue North, St.  Petersburg, FL 33713-7136;...

Lasīt vairāk

Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzes - Baznīcas ZIŅAS- 2018.g.novembris

02-11-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzes - Baznīcas ZIŅAS- 2018.g.novembris

Ziņas no Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzes. Baznīcas ZIŅAS - 2018.gada novembris Lasiet Ziņas šeit ...   www.dcdraudze.org  Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzeThe Latvian Evangelical Lutheran Church of Washington, D.C.400 Hurley Avenue, Rockville, MD...

Lasīt vairāk

Latvijas konsulāts Ņujorkā- Apkārtraksts 2018.11.- Latvian Events in New York

01-11-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Latvijas konsulāts Ņujorkā- Apkārtraksts 2018.11.- Latvian Events in New York

  Latvijas konsulāts Ņujorkā www.latvia-newyork.org Latvia's 100th birthday is just around the corner ... "Welcome to Mercy" - IFC Cinemas, NYC, opens November 2, 2018 From the producer of THE OTHERS and SCREAM…. When an...

Lasīt vairāk

ALAs Infogramma- oktobris 2018

25-10-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

ALAs Infogramma- oktobris 2018

ALAs Infogramma - oktobris 2018 Ievēlēta Latvijas 13. Saeima Uz vietām 13. Saeimā kandidēja 16 saraksti. Vēlētāju uzticību ieguva septiņas partijas – Saskaņa (23 mandāti), KPVLV (16 mandāti), Jaunā konservatīvā partija...

Lasīt vairāk

Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda - oktobris 2018

25-10-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda - oktobris 2018

  Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda Oktobris 2018     FALL HEALTH TIPS   "As the days get shorter and the temperatures drop, change is in the air. That's what makes fall a great time for...

Lasīt vairāk

Būt kopā Latvijas simtgades gadā!

04-10-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Būt kopā Latvijas simtgades gadā!

Reiz senos laikos, kad mūsu vēl nebija, Dieviņš nolēma veidot pasauli. Pasauli, kurā nav karu, nav naida, nav varas. Pasauli, kurā visi viens otru mīlēja, kur saule katru rītu ausa...

Lasīt vairāk
Prev Next Lapa: